NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
7114
Творчески отражения

Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

| 16 Август 2024, 17:31 ч.
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Снимка © DFA

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.

Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS. 

След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. 

Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската

Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини. 

Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов. 

В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.

Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари. 

В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.

През първата седмица на фестивала Софийската опера

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В

Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград. 

В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи. 

По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се стремят да фиксират фрагменти от вулканичния пейзаж – така както са били възприети и тълкувани от първите пътешественици, учени, художници и поети от XVII век и в началото на XVIII и XIX век.

Проектът се реализира с кураторската  подкрепа на Музейния център за селскостопански науки (MUSA) към неаполския университет „Федерико Втори“ и неговия директор проф. Стефано Мацолени, предоставил дигиталните материали за изложбата.

ПРЕЗ 18-И ВЕК НЕАПОЛ Е ТРЕТИЯТ ПО ГОЛЕМИНА ГРАД В ЕВРОПА

Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.

Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври. 

Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.

Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“

Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро

Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съобщават организаторите.

Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и Йордан Камджалов обединяват творческата си енергия за представянето на творбата. Солисти са Вера Гиргинова – сопран, Виолета Радомирска – алт, Георги Султанов – тенор, Свилен Николов – бас.

Музикалното събитие ще започне с въведение, в което Йордан Камджалов ще сподели ключови теми, формули и идеи, заложени в изпълняваната композиция. Целта на този формат е да спомогне за по-дълбоко навлизане и преживяване на творбата и цялостния музикален

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Първото издание на фестивала „Емен Арт Фест“ ще се състои в последните дни на август във великотърновското село Емен. Това е фестивал, вдъхновен от природата и възможностите за творчество и откривателство, каза Гергана Пенова, която е част от екипа, който организира събитието в края на лятото.

Съчетаваме натура и култура в уикенда от петък до неделя (30 август – 1 септември), с творчество, късо кино, приключения в природата и нови запознанства в спокойна атмосфера, като основните организатори са младите хора, които отскоро обитават красивото село, известно със своите природни забележителности и историческо значение, каза Пенова.

Едно от предизвикателствата за хората, които обичат приключенията, организаторите са нарекли каньониг- спускане в дълбините на ждрелото на река Негованка. Предвидено е обучение с основни техники и безопасност, инструктор и екипировка за каньон

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

През 18-и век третият по големина град в Европа Неапол е изпълнен с тълпи от чужденци, търсещи места и обекти по следите на прочути личности. Те са наследници на аристократи от английски, френски и руски произход, посветени на дипломатическа кариера или утвърдени писатели, които в края на 17-и век пристигали в Италия, за да обогатят собствените си познания.

Първият етап бил Париж – за усъвършенстване на френския, много търсен за времето си език. Задължителна спирка от Grand Tour, както се наричало авантюристичното пътешествие с кон или карета, продължаващо седмици наред, бил Неапол – гостоприемен град, в който се намирал сър Уилям Хамилтън. Той бил посланик на Великобритания в Неаполитанското кралство, запален по археология, предшественик на вулканологията, колекционер на произведения на изкуството и автор на множество картини с пейзажи и руини. За тези пътувания свидетелстват картините от гваш или гуаш – с бързи и решителни движения на четката за по-бързо изсъхване на цвета върху дъската, колосани платна и хартиени листчета с Неапол и Везувий, с първите разкопки на Помпей и Ерколан – за спомен и показване на приятели и роднини.

ОБЕДИНЯВАНЕ

Дискурсът за корените и процеса на обединяване на Европа е актуален. В тази връзка, Адриана Пинятели Мангони иска да допринесе за осъзнаването на ролята на Италия в оформянето през Просвещението на корените на съвременна Европа и на самото европейско единство. Така авторката замисля един petit tour, малко неопросвещенско пътешествие назад във времето, възстановяващо спомена за обиколката на Европа от края на 18-и и началото на 19-и век в Магна Греция.

Европейските естествоизпитатели от края на XVIII век са работели в тясно сътрудничество, независимо от водещите до конфликти политически позиции на родните им държави. Докато политическото разделение на Европа е доведено до крайност от френските революционери, пруските и английски монархически режими, и папската държава в Италия, основателите  на съвременната  вулканология – французите Бартелеми Фожа дьо  Сен-Фон, Льокок, Гетар и Доломьо, германецът фон Хумболт, англичанинът Хамилтън, италианецът Спаланцани – си сътрудничат за обективното и научно опознаване на природните явления и в частност – на вулканите.

ВУЛКАНИТЕ КАТО БОГАТСТВО НА ЕВОЛЮЦИЯТА

„Въздух. Вода. Земя. Огън“ на Адриана Пинятели Мангони е пътешествие, съпроводено от вулканите на Магна Греция, от Просвещението до Романтизма. Литературно и художествено пътешествие между територията и историята, научната и хуманитарна мисъл, изкуството и  поезията, паметта за миналото и преразглеждането на настоящето.

„Все исках да запечатвам и съхранявам в паметта си образа на онова, което винаги съм обичала – природата в нейните най-удивителни проявления – вулканите, небето, морето, с неговите багри и състояния, бреговете, маслиновите  дървета, изгревите, ветровете, земята, водата, въздуха, огъня. А те, чиято красота е привличала множество ентусиазирани пътешественици, непрекъснато ме смайват и подтикват да разбирам техните произход, история, контекст и взаимосвързаност. Тоест, да ги възприемам не просто като разнообразие, а като възхитително и изключително богатство на многоликата еволюция“, казва Адриана Пинятели Мангони.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
7114
Творчески отражения

Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка

Изложбата „Въздух.Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони.

| 16 Август 2024, 17:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Снимка © DFA

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.

Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS. 

След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. 

Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската

Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини. 

Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов. 

В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.

Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари. 

В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.

През първата седмица на фестивала Софийската опера

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В

Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград. 

В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи. 

По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се стремят да фиксират фрагменти от вулканичния пейзаж – така както са били възприети и тълкувани от първите пътешественици, учени, художници и поети от XVII век и в началото на XVIII и XIX век.

Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.

Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври. 

Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.

Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“

Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро

Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съобщават организаторите.

Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и Йордан Камджалов обединяват творческата си енергия за представянето на творбата. Солисти са Вера Гиргинова – сопран, Виолета Радомирска – алт, Георги Султанов – тенор, Свилен Николов – бас.

Музикалното събитие ще започне с въведение, в което Йордан Камджалов ще сподели ключови теми, формули и идеи, заложени в изпълняваната композиция. Целта на този формат е да спомогне за по-дълбоко навлизане и преживяване на творбата и цялостния музикален

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Първото издание на фестивала „Емен Арт Фест“ ще се състои в последните дни на август във великотърновското село Емен. Това е фестивал, вдъхновен от природата и възможностите за творчество и откривателство, каза Гергана Пенова, която е част от екипа, който организира събитието в края на лятото.

Съчетаваме натура и култура в уикенда от петък до неделя (30 август – 1 септември), с творчество, късо кино, приключения в природата и нови запознанства в спокойна атмосфера, като основните организатори са младите хора, които отскоро обитават красивото село, известно със своите природни забележителности и историческо значение, каза Пенова.

Едно от предизвикателствата за хората, които обичат приключенията, организаторите са нарекли каньониг- спускане в дълбините на ждрелото на река Негованка. Предвидено е обучение с основни техники и безопасност, инструктор и екипировка за каньон

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

Проектът се реализира с кураторската  подкрепа на Музейния център за селскостопански науки (MUSA) към неаполския университет „Федерико Втори“ и неговия директор проф. Стефано Мацолени, предоставил дигиталните материали за изложбата.

ПРЕЗ 18-И ВЕК НЕАПОЛ Е ТРЕТИЯТ ПО ГОЛЕМИНА ГРАД В ЕВРОПА

През 18-и век третият по големина град в Европа Неапол е изпълнен с тълпи от чужденци, търсещи места и обекти по следите на прочути личности. Те са наследници на аристократи от английски, френски и руски произход, посветени на дипломатическа кариера или утвърдени писатели, които в края на 17-и век пристигали в Италия, за да обогатят собствените си познания.

Първият етап бил Париж – за усъвършенстване на френския, много търсен за времето си език. Задължителна спирка от Grand Tour, както се наричало авантюристичното пътешествие с кон или карета, продължаващо седмици наред, бил Неапол – гостоприемен град, в който се намирал сър Уилям Хамилтън. Той бил посланик на Великобритания в Неаполитанското кралство, запален по археология, предшественик на вулканологията, колекционер на произведения на изкуството и автор на множество картини с пейзажи и руини. За тези пътувания свидетелстват картините от гваш или гуаш – с бързи и решителни движения на четката за по-бързо изсъхване на цвета върху дъската, колосани платна и хартиени листчета с Неапол и Везувий, с първите разкопки на Помпей и Ерколан – за спомен и показване на приятели и роднини.

ОБЕДИНЯВАНЕ

Дискурсът за корените и процеса на обединяване на Европа е актуален. В тази връзка, Адриана Пинятели Мангони иска да допринесе за осъзнаването на ролята на Италия в оформянето през Просвещението на корените на съвременна Европа и на самото европейско единство. Така авторката замисля един petit tour, малко неопросвещенско пътешествие назад във времето, възстановяващо спомена за обиколката на Европа от края на 18-и и началото на 19-и век в Магна Греция.

Европейските естествоизпитатели от края на XVIII век са работели в тясно сътрудничество, независимо от водещите до конфликти политически позиции на родните им държави. Докато политическото разделение на Европа е доведено до крайност от френските революционери, пруските и английски монархически режими, и папската държава в Италия, основателите  на съвременната  вулканология – французите Бартелеми Фожа дьо  Сен-Фон, Льокок, Гетар и Доломьо, германецът фон Хумболт, англичанинът Хамилтън, италианецът Спаланцани – си сътрудничат за обективното и научно опознаване на природните явления и в частност – на вулканите.

ВУЛКАНИТЕ КАТО БОГАТСТВО НА ЕВОЛЮЦИЯТА

„Въздух. Вода. Земя. Огън“ на Адриана Пинятели Мангони е пътешествие, съпроводено от вулканите на Магна Греция, от Просвещението до Романтизма. Литературно и художествено пътешествие между територията и историята, научната и хуманитарна мисъл, изкуството и  поезията, паметта за миналото и преразглеждането на настоящето.

„Все исках да запечатвам и съхранявам в паметта си образа на онова, което винаги съм обичала – природата в нейните най-удивителни проявления – вулканите, небето, морето, с неговите багри и състояния, бреговете, маслиновите  дървета, изгревите, ветровете, земята, водата, въздуха, огъня. А те, чиято красота е привличала множество ентусиазирани пътешественици, непрекъснато ме смайват и подтикват да разбирам техните произход, история, контекст и взаимосвързаност. Тоест, да ги възприемам не просто като разнообразие, а като възхитително и изключително богатство на многоликата еволюция“, казва Адриана Пинятели Мангони.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.